PROTIPRÚD – Nebudeme Idomeni pod Tatrami
Klamstvá a zavádzanie o prípade s pašeráckou bandou: Západné médiá robia zo Slovákov pištoľníkov. Slovensko si vraj nemá chrániť hranice a malo by ich zmeniť na korzo. Máme se stať Idomeni pod Tatrami?
13. 5. 2016
Ľubomír Huďo objasňuje dezinformačnú kampaň o streľbe na sýrskych utečencov za maďarsko-slovenskými hranicami
Skupina pašerákov s utečencami prešla v štyroch autách cez maďarské hranice na územie Slovenska, a keďže jedno z nich odmietlo na výzvu colníkov zastaviť, došlo k streľbe. Guľka zo služobnej pištole zasiahla 26-ročnú Sýrčanku. Previezli ju do nemocnice, kde ju operovali a prežila. Zákrok colníkov zhodnotilo ministerstvo vnútra ako jednoznačne opodstatnený a vzhľadom na situáciu primeraný.
Minister vnútra Robert Kaliňák v súvislosti so streľbou na auto s pašerákmi ľudí vyhlásil: „Nemôžeme vedieť, čo sa v aute nachádza, a auto môže tiež ohroziť nevinných civilistov. Riziko zranenia pri týchto zákrokoch je vždy obrovské, našťastie, ak urobíme pomer medzi počtom týchto zastavovacích strelieb a počtom zranení, je ten pomer priaznivý.“
Okrem toho vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru obvinil z trestného činu prevádzačstva šesť osôb a jednu z nich aj z trestného činu útoku na verejného činiteľa. Toľko samotný prípad, po ktorom nastala v zahraničí dezinformačná a zavádzajúca kampaň hodná demagógov najvyššieho kalibru a šíriteľov poplašnej správy.
Ako vzniká propagandistická lož
Britský spravodajský denník Independent obvinil Slovensko zo strieľania po žiadateľoch o azyl zo Sýrie v podtitulku: „Je škandálne, že slovenské úrady strieľajú na nevinných ľudí utekajúcich pred vojnou.“ Na incident zareagovala agentúra Reuters s tvrdením, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o vôbec prvý takýto incident na území schengenského priestoru. K tomu ešte vyjadrenie Andrewa Stroehleina, mediálneho riaditeľa organizácie Human Rights Watch (HRW): „Musí existovať aj iný spôsob, ako zastaviť vozidlo bez toho, aby došlo k streľbe.“
Zavádzajúci podtitul v britských novinách vytvára predstavu, že slovenskí policajti a colníci organizujú poľovačky na ľudí pri hraniciach a pália na všetko živé, čo sa hýbe, pričom postrelia bez výčitiek svedomia aj sýrsku chuderku. Agentúra Reuters z toho urobí exemplárny prípad a kazateľ humanizmu z HRW priloží fundovaný znalecký posudok, ako zastavovať agresívnych pašerákov v aute – zrejme milými slovami, prípadne letákmi, ich vyzývať, aby mali rozum, nepáchali nelegálnu činnosť a našli si iný zdroj obživy.
Títo kritici evidentne nechcú vnímať a pochopiť danú realitu. V skutočnosti išlo o to, že zo spomínaných štyroch áut traja vodiči výzvu poslúchli a colníci zistili, že autá sú plné pravdepodobne nelegálnych migrantov. Štvrté motorové vozidlo výzvu neuposlúchlo a prudkým manévrom sa snažilo ujsť. Šofér svojím konaním ohrozil troch colníkov. Prevádzača sa snažili zastaviť najskôr varovnými výstrelmi. Keď ani po nich nezastavil, colník opakovane vystrelil. Auto následne zastavila po približne 400 metroch policajná hliadka. Malo prestrelené zadné pneumatiky, pričom došlo k zraneniu jedného cestujúceho.
Nikto teda nestrieľal zámerne na ľudí a nechcel nikoho likvidovať, či už Sýrčanku, alebo pašeráka, ale dané zranenie spôsobila odrazená strela. Takzvaní novinári a slniečkárski aktivisti vytĺkajú kapitál, aby demonštratívne pôsobili humánnym dojmom, hoci nevedia poriadne, k čomu vlastne došlo, a nepoznajú ani okolnosti prípadu.
Bystrí a uvažujúci čitatelia
Oveľa väčší zmysel pre realitu prejavili čitatelia denníka Independent vo svojich reakciách na článok. Napríklad uviedli, že možno si Slováci neželajú masakry fanatikov z Islamského štátu podobné tým v Paríži a Bruseli, že neochota Európy brániť svoje hranice viedla k súčasnému imigračnému debaklu, a pýtajú sa, prečo má Independent pocit, že treba démonizovať krajiny, ktoré bránia svoje hranice podľa demokratickej vôle svojho ľudu.
Áno, slovenskí colníci a policajti sa zrejme dopustili „ťažkého zločinu“ na nevinných, keď nepochopili, že hranice nemajú nijaký význam a slúžia ako korzo pre inváziu zo severnej Afriky, Blízkeho východu a Strednej Ázie a výhodné kšefty pašerákov a prevádzačov.
Áno, slovenské obyvateľstvo v drvivej väčšine, okrem exhibicionistických „vítačov“ nelegálnych imigrantov, nechce a odmieta premeniť svoju krajinu na Idomeni – grécku dedinu pri macedónskych hraniciach, kde tisíce imigrantov z miestneho improvizovaného utečeneckého tábora terorizujú domácich Grékov vandalizmom, krádežami, ohrozovaním verejného poriadku a zdravotnými rizikami.
Áno, Slováci nechcú prežívať strach ako Nemci, z ktorých takmer tri štvrtiny majú obavy, podľa prieskumu spoločnosti Infratest dimap, že ich krajinu zasiahne islamisticky motivovaný útok. Podľa veľkej časti Nemcov neberú politici hrozbu radikálneho islamu dostatočne vážne.
Bráňme si svoje hranice
Pašovaní utečenci z Maďarska, pochopiteľne, nechceli zostať na Slovensku, pretože vidina sociálneho raja a im blízke nábožensko-etnické prostredie v západoeurópskych mestách ich priťahujú do Rakúska, Nemecka a Škandinávie. Západné krajiny už strácajú trpezlivosť, sprísňujú režim na hraniciach a úloha záchytných stredísk hrozí strednej a východnej Európe.
To nie je lákavá predstava, a preto je nevyhnutné strážiť si vlastné hranice podľa domácich zákonných pravidiel, či už sa to denníku Independent, agentúre Reuters alebo pohlavárom z HRW páči, alebo nie. Začína to prvým nelegálnym imigrantom a končí katastrofou v podobe tábora v Idomeni alebo no-go zónami v západoeurópskych mestách, kde noha „neveriaceho psa“ nevkročí, a ak, tak iba na vlastné riziko.
http://www.protiprud.sk/politika/1786.htm