PROTIPRÚD – VYZNAMENÁVANIE „HRDINOV“
Vyznamenávanie slovenských vojakov: Za prisluhovanie cudzím záujmom! Od Afganistanu cez Bosnu po Gruzínsko pôsobia pešiaci krízového manažmentu. Kto je však ozajstným hrdinom? Rebel Robert Bačinský kontra poslušné figúrky
Ľubomír Huďo porovnáva okázalé vyznamenávanie príslušníkov slovenských vojenských misií v zahraničí s postojom uvažujúceho vojaka, ktorý odmietol bezduché šaškovanie
Na slávnostnom nástupe v Prápore výcviku v Martine privítali desiatky príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR), ktorí sa vrátili v rámci pravidelnej rotácie z plnenia úloh v operáciách medzinárodného krízového manažmentu Resolute Support v Afganistane, EUFOR-ALTHEA v Bosne a Hercegovine a EÚ EUMM v Gruzínsku. Vojakom odovzdali počas privítania Vojenský kríž – pamätný kríž za účasť vo vojenských operáciách a odznak vojnový veterán.
Vzorné plnenie záväzkov
Podľa druhého zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR brigádneho generála Jindřicha Jocha je výborné splnenie úloh zahraničnými vojenskými misiami dôkazom, že Slovenská republika a jej ozbrojené sily si plnia záväzky k Severoatlantickej aliancii a Európskej únii ako zodpovedný a dôveryhodný partner: „V operáciách Resolute Support a EUFOR-ALTHEA prejavili naši vojaci veľkú profesionalitu. Splnili úlohy bez vážnych nedostatkov. A prispievajú v obidvoch regiónoch k budovaniu bezpečnostných síl.“
Slovami chvály nešetril ani štátny tajomník Ministerstva obrany SR Ivan Máčovský: „Som veľmi hrdý na našich vojakov a vojačky, ktorí sa vrátili z operácií medzinárodného krízového manažmentu, kde si splnili svoje povinnosti a pomohli tak v daných regiónoch stabilizovať mier a budovať ďalšiu bezpečnosť.“
Na slávnostnom nástupe súčasných nositeľov Vojenského kríža a odznaku vojnový veterán bol prítomný aj pridelenec obrany Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Michael Longstaff. Zástupca tradičného člena aliancie pôsobil zrejme ako pedagogický dozor, aby nováčikovia chápali, akí sú dôležití v očiach skutočných strojcov vojnových konfliktov a destabilizácie v Afganistane, na Balkáne i na gruzínsko-ruskej hranici v súvislosti s Južným Osetskom a Abcházskom.
Slovenskí vojaci v rámci medzinárodného krízového manažmentu teda zabezpečujú stabilitu a mier v krízových oblastiach sveta od Európy po Áziu a za to dostávajú vyznamenania a odznaky. Nevyslúžili si vojenské kríže za obranu svojej vlasti, národa, obyvateľov, či vyznamenania za pomoc pri rôznych druhoch prírodných katastrof alebo v iných krízových situáciách v rodnej krajine, ale za službu za hranicami v konfliktných regiónoch. Tam sa obyvateľstvo vraždí medzi sebou z etnických či náboženských dôvodov, alebo sú to oblasti, kde ich destabilizácia slúži geostrategickým a geopolitickým cieľom. NATO i EÚ, ruka v ruke, zohrali svoju negatívnu úlohu či už v afganskej vojne, rozbíjaní Juhoslávie alebo v gruzínskom konflikte s Ruskom pre autonómne oblasti, ktoré si zvolili nezávislosť. No Slovensko si plní svoje záväzky k Washingtonu a Bruselu a hrdinovia dostávajú vyznamenania.
Nebojové operácie a finančná odmena
Slovenskí vojaci napríklad v rámci operácie Resolute Support v Afganistane pripravujú príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Ide o výcvik príslušníkov afganského štábu a jednotiek, ktoré podporujú tento štáb. Je to síce nebojová misia, no v Afganistane pokračujú útoky teroristov najmä na orgány štátnej správy, afganskú políciu a vládne budovy.
V rámci zahraničných misií sa naši vojaci nezapájajú priamo do bojových operácií. Plnia úlohy pri obnove a stabilizácii konfliktami zničených oblastí – ženijné zabezpečenie (odmínovanie, likvidácia munície, ženijné stavebné práce), strážne úlohy, zabezpečenie implementácie mierových dohôd (obrana a ochrana síl, objektov a obyvateľstva, pozorovanie, monitorovanie, hliadkovanie).
Slovensko vynaložilo v roku 2008 na zahraničné vojenské misie vyše 30 miliónov eur a v roku 2012 to bolo už 46,7 milióna eur. Oficiálne slovenské médiá uviedli, že profesionálni vojaci sú nasadzovaní do rôznych kútov sveta nielen pre skúsenosti a profesionálnu česť, ale často sú hlavným dôvodom a motiváciou peniaze. Riskujú životy pre niekoľko tisíc eur. Na misii dostávajú slovenskí vojaci dva platy. Okrem toho, ktorý by brali doma, dostávajú aj plat za službu v cudzine.
V Bosne a Hercegovine si vojak 2. stupňa zarobí vyše dvetisíc eur, práporčík vyše tritisíc eur a plukovník vyše štyritisíc eur. V Afganistane je to o niečo viac. Nemeckí a americkí vojaci sú platení podstatne lepšie, zarobia aspoň raz toľko. Vyznamenania a odznaky sú už len efektným doplnkom pre médiá.
Facka pokrytcom od rotného v zálohe
Pred viac ako rokom vrátil Robert Bačinský, rotný v zálohe, ktorý slúžil ako slovenský vojak v Kosove, vyznamenania, pretože NATO, pod ktorého velením slúžil a tieto vyznamenania získal, označil za zločineckú organizáciu. Bačinský poslal list tlačovému odboru Ministerstva obrany SR a poskytol ho aj médiám. Uviedol v ňom , že ho inšpiroval hodnostne vyšší kolega, český podplukovník Marek Obrtel, ktorý taktiež vrátil svoje vyznamenania.
Rotný v zálohe v otvorenom liste ministrovi obrany SR, vláde SR a prezidentovi SR okrem iného napísal: „Vraciam dve spomínané vyznamenania, pretože sa nesmierne hanbím za svoju službu v tej najzločineckejšej a najneľudskejšej organizácii, aká bola kedy založená a pretože sa mi hnusí diktátorská politika USA, ktorú po celom svete pre svoje sebecké záujmy stále častejšie presadzuje aj pomocou NATO. U mňa už nemáte žiadnu autoritu a pohŕdam vami – politici SR, vrátane prezidenta SR, pretože ste učebnicovým príkladom pokrytectva, nekompetentnosti , neschopnosti a análnej akrobacie.
Ste partia súdruhov a panáčikov, ktorí každé štyri roky hodia kockou, aby ste vedeli, kto z vás bude sedieť na ktorom ministerstve. Spolu sa potom opojení mocou a s pocitom beztrestnosti budete radiť, ako ešte viac zotročiť tých, ktorí drú na vaše prepychové životy a koľko vojakov poslať kam, aby ste spoločne s NATO a USA zase raz zachránili vesmír pred USA nadiktovanou a vykonštruovanou teroristickou hrozbou. Pohŕdam vami, ktorí sedíte v oblekoch a kravatách v teplých a bezpečných kanceláriách, tisíce kilometrov od rinčania zbraní, ale s drzosťou sebe vlastnou – všetci ste predsa vojnoví veteráni – nám budete rozdávať rady, vysvetlenia a poučenia… a budete iba tárať, pretože nemáte ani poňatia, ako to tam vyzerá.“
Nie je vyznamenanie ako vyznamenanie, ani vojak ako vojak. Je rozdiel získať vyznamenanie za „šaškovanie na buzerplaci“, prípadne za prisluhovanie stratégom vo vzdialených pracovniach v cudzine pod dohľadom vojenského pridelenca cudzej mocnosti, alebo za prínos pre svoju vlasť a svojich rodákov.
http://www.protiprud.sk/politika/1864.htm