POLITICO O SLOVENSKU AKO ZAPADÁKOVE
Spravodajský server Politico v súvislosti s voľbami na Slovensku napísal otvorene to, čo si skutočne o nás na Západe myslia, nech už je pri moci ktokoľvek a klania sa komukoľvek.
Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová označila slovenské voľby za „testovací prípad“ toho, ako sú európske voľby zraniteľné voči „zbrani masovej manipulácie za milióny eur“. Brusel je natoľko znepokojený, že pohrozil pokutou gigantom sociálnych médií Alphabet, TikTok a Meta, ak neurobia viac v boji proti tomuto problému.
Aj európski komentátori sa pustili do perličiek a bývalý redaktor New Statesmanu John Kampfner, ktorý sám pochádza zo Slovenska, v denníku Guardian varoval: „Na Slovensku záleží oveľa viac, ako si Európa uvedomuje.“
Nie celkom.
Ak na Slovensku, krajine s približne 5,5 milióna obyvateľov, tak veľmi záleží, prečo si ho toľko ľudí (vrátane Silvia Berlusconiho a Georgea W. Busha) pletie so Slovinskom?
Skutočnosť je taká, že Slovensko bolo vždy niečo ako zapadákov, či už v habsburskej ríši, alebo ako druhé husle v Československu počas studenej vojny. Syndróm malého človeka v krajine vždy plodil nedôveru voči vonkajším silám, či už rakúskym, českým, poľským, maďarským alebo americkým.
Dalo by sa dokonca tvrdiť, že zakorenený odpor – je charakteristickým znakom jej politiky.
No vzhľadom na to, ako veľmi je krajina závislá od EÚ, na tom nakoniec nebude až tak veľmi záležať.
Pokiaľ ide o obranu, v Európe vyvoláva veľké obavy Ficov sľub, že v prípade zvolenia „nepošle na Ukrajinu ani jeden náboj“. Vzhľadom na to, že Bratislava už dodala všetko, čo by jej armáde mohlo chýbať, nie je to veľká hrozba. Slovensko je z hľadiska pomoci Ukrajine celkovo na 19. mieste, jednu priečku za neutrálnym Rakúskom.
https://www.politico.eu/article/why-the-slovak-election-doesnt-really-matter/